Przelewy zagraniczne

Przelewanie pieniędzy za granicę nie należy do najprostszych rzeczy na świecie i nawet w dzisiejszych czasach bezwstydnej globalizacji okazuje się, że jest to wciąż zadziwiająco kłopotliwe. I drogie. Jak sobie z tym poradzić w praktyce?

SWIFT i SEPA

Transakcje międzynarodowe odbywają się najczęściej w oparciu o tak zwany system SWIFT. Jest to międzynarodowe narzędzie informatyczne, które służy do wymiany informacji pomiędzy bankami. Jego powstanie i praktyczna budowa to efekt woli politycznej całych krajów i można śmiało powiedzieć, że jest to naprawdę duże osiągnięcie całego cywilizowanego świata, który jest włączony w system SWIFT. Jako ciekawostkę można wskazać fakt, że jeśli grupa krajów naprawdę chce ukarać jakiś inny kraj, odbiera mu dostęp do systemu SWIFT. Drastycznie utrudnia to prowadzenie handlu zagranicznego.

Mimo swojego znaczenia, system SWIFT jest wciąż drogi i dość powolny, co oznacza, że przelanie pieniędzy zza granicy kosztuje zwykle około kilkudziesięciu złotych i trwa nawet kilka dni.

Ewolucją systemu SWIFT jest system SEPA, który jest jego młodszym bratem bliźniakiem stworzonym dla strefy euro i krajów stowarzyszonych. Wyróżnia go to, że jest szybszy i tańszy, ale można z niego korzystać tylko w walucie euro. Tańszy nie znaczy tani, ponieważ jego koszty to także kilkadziesiąt złotych, ale zazwyczaj zdecydowanie mniej niż 50 złotych, a w systemie SWIFT o 50 złotych nawet nie ma co marzyć.

Kantory internetowe

Ciekawą alternatywą dla takiego przesyłania pieniędzy jest kantor online, na przykład gieldawalut.com. Taki internetowy kantor wymiany walut to platforma, jak sama nazwa wskazuje, pozwalająca nam na wymianę walut w Internecie w oparciu o kurs walut online. Dlaczego ma to tak wielkie znaczenie dla wysyłania pieniędzy na rynkach międzynarodowych? Chodzi oczywiście o pieniądze, a konkretnie o koszty.

Kiedy wymienimy pieniądze w Internecie, wysyłamy je na swoje konto. Załóżmy, że jesteśmy w Anglii i mamy funty. Wpłacamy nasze funty na rachunek kantoru online, po czym wymieniamy je na złotówki. Złotówki przesyłamy potem przelewem z kantoru na nasze konto. Kantory to często instytucje transgraniczne, czyli posiadające swoje konta w bardzo wielu krajach, co oznacza, że efektywnie unikamy korzystania z międzynarodowych systemów. Robią to same kantory, które ponoszą tego koszty. Niewielkie koszty, ponieważ zamiast wielu małych transakcji wykonywana jest jedna duża transakcja.